Убавина

Хали Бери и нејзиниот омилен рецепт за маска за лице

Оваа маска за лице од куркума е една од нејзините омилени рутини за убавина што мора да ја направите и пробате дома!

За оваа маска за лице ќе ви требаат четири состојки: 2 лажици варен зелен чај, малку куркума во прав, 1/2 лажичка сок од лимон и 1/4 чаша обичен јогурт.

Доколку не ви е доволен поттик да ја испробате оваа маска за лице тоа што доаѓа од оваа убавица, еве ги придобивките на секоја состојка за вашата кожа.

Зелениот чај содржи антиоксиданти кои се особено моќни кога се применуваат тематски, па затоа се користи во нега на кожата за да помогне во борбата против оштетување на природните масла. Сокот од лимон носи дополнителни антиоксиданти, додека куркумата има антиинфламаторно дејство и може да помогне во осветлување на кожата. (Бидете сигурни да се придржувате кон пишаните мерки за секој производ, бидејќи куркумата може да ја обои кожата жолта, а киселината во сокот од лимон може да ја оштети, порача дерматологот Торал Пател пред „Шајп“. Конечно, јогуртот може да помогне во ублажување на иритацијата.

Напиши коментар