Дестинации

ХОТЕЛ ЗА ЕДЕН ДОЛАР: најевтиното сместување во Јапонија има услов што ги шокира многумина

Еден хотел во Јапонија нуди сместување за само 1 долар – 200 пати поевтино од просечна соба!

Еве го условот!

Цената на сместување во Јапонија постојано расте, а многу плати остануваат исти. Ова значи дека секој постојано се обидува да помине што е можно поевтино, секој што води бизнис се обидува да ги намали трошоците за да може да одржи конкурентни цени.

Шокантен пример за оваа практика се појави на насловните страници во ноември 2019 година, кога хотел во градот Фукуока го објави најевтиното сместување во цела Јапонија.

Верувале или не, ноќевањето чини само еден долар! Сепак, секако дека има улов!

Гостите прво мора да потпишат согласност дека нивниот престој во собата и сè што прават ќе бидат снимено и објавено во живо на YouTube.

Име на хотелот? Се разбира, многу прикладно – Хотел еден долар.

Еден британски турист е виновен за сè, вели сопственикот на хотелот, кој самиот го снимал престојот и го објавил видеото на YouTube.

Привлече големо внимание, така што идејата се прошири во рекламна кампања со попуст. Каналот Јутјуб веќе има 14 илјади претплатници, а кога ќе собере четири илјади прегледани часови, ќе може да заработува пари од реклами.

Се разбира, можете да најдете други простории во хотелот – без видео надзор.

Сепак, сместувањето во нив чини од 25 до 35 долари, што е исто така исклучително ефтино – некаде во опсегот на хостели.

Западните хотели се прилично скапи, а цените се движат од неверојатен опсег од 75 до 450 долари за ноќ.

Напиши коментар