Hi-Tech

Инстаграм најавува нова апликација за видео IGTV


После неколку недели гласини и шпекулации, денес Инстаграм ги потврди негодувањата околу сферата на социјалните медиуми, бидејќи го најавија најновиот додаток на платформата, ИГТВ. Во презентација во живо од седиштето на компанијата, извршниот директор и основач Кевин Систром ја најави одликата „долга форма вертикално видео“ која не само што ќе живее во рамките на апликацијата Instagram што веќе ја имате, туку и во сопствената апликација IGTV. За разлика од постојната видео содржина на Инстаграм, IGTV нема да ја ограничи содржината на видеа од една минута, дозволувајќи им на заедницата на апликацијата од 1 милијарда (да, тоа е со Б) да ги шири своите креативни крилја до еден час. И, ако некогаш сте викале некому за снимање во портрет наместо пејзаж, IGTV се обидува да ги направи тие денови минато, фокусирајќи се на видеото што е „направено за тоа како природно го држите телефонот“ – што значи дека нема да се преориентирате кога лизгате низ вашите социјални апликации првото нешто наутро.

Ако се прашувате како изгледа, копчето IGTV ќе се појави веднаш до иконата за рамнина од хартија што ви ги покажува вашите ДМ. Кликнете на IGTV (што ќе ве задржи во апликацијата Instagram) и ќе видите видео што веќе се репродуцира од вашите омилени IGers – сè додека со делот што може да се открие на долниот дел, може да се открие. Со создавање на посветена видео-платформа, Instagram се чини дека се позиционира во директна конкуренција на YouTube што е во сопственост на Google – особено што ќе им овозможи на корисниците да ги следат своите омилени блогери преку повеќе канали во рамките на една апликација. И прислушуваа некои од најголемите имиња на платформата, од Леле Понс (кој најави ново шоу за готвење за време на презентацијата) до Селена Гомез и Рос Батлер – и Тинеј Вог – да бидат меѓу првите соработници на IGTV, додека сите чекаме да ги преземеме апликација и станете видео starsвезди сами по себе.

Апликацијата ќе биде достапна на iOS и Android во наредните денови, но, според Инстаграм, ако ја ажурирате вашата апликација сега, можете да започнете да гледате IGTV побрзо.

Напиши коментар