Убавина

Како да ја зголемите вашата природна коса

Нема ништо поубаво од круната на здрава, природна коса. Значи, ако некогаш сте имале случај на лошо расипување, тогаш знаете дека може да биде тотален бран. Кршливата, оштетена коса го спречува задржувањето на должината, ги ослабува насоките и ја ограничува разноврсноста на вашиот стил. Дефинитивно не е добар изглед. За среќа, кршењето не е крај на светот. Ако се најдете во заплеткан хаос, овие совети ќе ви помогнат да ги вратите вашите врски и кадрици на вистинскиот пат.

Првите работи прво: Важно е да се идентификува виновникот за проблемите со вашата коса. Скршувањето може да биде предизвикано од низа работи, вклучувајќи недостаток на влага, прекумерно процесирање од хемикалии, оштетување на топлина и целокупни слаби практики за нега на коса. Според фризерот на славни личности со седиште во Yorkујорк и сопственикот на салонот за правила за коса Ентони Дики, текстурите што се појавуваат природно посува, како откачена, виткана или груба права текстура, се лесно склони кон кршење и затоа бараат дополнителна TLC. „Сплит краеви, јазли со еден прамен и заплеткувања се сите црвени знамиња дека вашата коса е лудо сува или дека режимот за нега на коса е исклучен“, вели тој. Ако сте забележале дека опаѓате косата со алармантна брзина, видите дека вишок се истура врз облеката или вашиот скалп е сув хела, можеби ќе сакате повторно да ја процените вашата рутина за нега на коса.


Носењето тесни фризури и недостатокот на подготовка при стајлингот исто така може да предизвикаат штета. Значи, таа опашка од Аријана Гранде што ја сакате лулкате цело време? Можеби сакате да бидете внимателни. Славниот фризер Вернон Франсоа објаснува: „Со природна коса, честопати забележувам најмногу кршење кога е врзана во врв. Ова предизвикува непотребна напнатост на линијата на косата. Честопати може да се повлече од центарот на круната, бидејќи оваа област често се занемарува за време на фазите на подготвување – на пример, не комбинирање на темелно коса пред да ја ставите во посакуваниот стил “.
Добро, до сега веројатно сте сфатиле што е причината за вашиот прекин, па како го враќате во живот? Прочитајте за совети што да направите (и што не да правите) за да престанете да кршите. Ко-миење дневно Перењето со балсам, исто така познато како „ко-миење“, е начин за благо чистење на косата и истовремено полнење на сувите жици. Ко-миењето ја одржува косата мека и хидрирана, особено за време на постудените месеци. „Ако вашата коса е многу кревка, особено за откачена коса од типот 4, ко-миењето може да се прави многу често, па дури и двапати на ден за интензивна хидратација и кондиционирање“, споделува Франсоа. Да бидеме јасни, ко-миењето не значи дека треба да го прескокнете шампонот целосно. “Кога барате шампон, целта е да ја држите косата далеку од оние што се пени, бидејќи овие хемикалии можат да ја отстранат влагата од косата. Користете шампони без сулфат и глупав крем, како крем за чистење крем шампон за да ја одржите косата подмачкана преку миење -и-гос “, сугерира Дики.
Неделен на длабока состојба Подгответе се да направите длабоки климатизери за вашиот нов BFF. Не, сериозно. Користете длабок климатик неделно со пластично капаче под туш, под фен, па дури и преку ноќ за да ја активирате топлината. За да направите вашиот длабок регенератор да помине дополнителна милја, славната фризерка Фелисија Ледервуд, која ги благослови насоките на Иса Рае и Скаи acksексон, предлага третмани со пареа. „Сакам да правам третмани со пареа со моите клиенти. Овие се корисни затоа што ја отвораат кутикулата на косата и ја навлажнуваат хидратацијата. Едно од моите омилени регенератори што треба да го користам за време на третман со пареа е маската за чудо од коса Tgin Honey ”. Ако вашата коса сè уште се чувствува посува од пустината, можете да додадете третман со врело масло во вашиот длабок регенератор. „Нанесете го врелото масло на скалпот и кога одите да го исплакнете регенераторот, исплакнете преку скалпот. Тоа му помага на заптивката на маслото во регенераторот над влакното на косата, бидејќи маслото е заптивната смеса “, продолжува таа. Кога сè друго не успее, Ледервуд препорачува употреба на двостепен протеински третман ApHogee, кој го поправа кршењето на видот, или исплакнете вода со ориз, за ​​да престанете да ги пролевате и да ги измазните кутикулите.
Detangle со внимание Деталирањето на сува коса е главно „не“. Ледервуд советува: „Полесно е да ја откачите косата под туш, кога косата е полна со балсам и влажна. Отсечете ја косата на два дела, а потоа поделете ја на четири. Треба да одвоите време – бидете нежни и оддалечете се од дното до коренот “. Да бидете сигурни дека ги имате вистинските алатки за одвикнување апсолутно мора. Фелисија ја препорачува својата четка Маска за коса, која истовремено ја отплеткува и ја измазнува косата. По откачувањето, ставете ја косата во двојни нишки и исплакнете го уредот со свртените вртења. „Haнесете имате малку регенератор, но исушете го со маицата и косата ќе се чувствува како путер“.Традиционалната памучна крпа може да ја повлече и истегне косата, собирајќи ја целосно влагата, што воопшто не е добро. „Многу подобра опција е внимателно да ја исцедите и да ја исушите косата со стара памучна маица или, идеално, со крпа од микрофибер. Далеку повеќе се грижи за вашата коса и навистина помага да се намали кршењето “, споделува Франсоа.
Избегнувајте топлина Обидете се да избегнете сушење на топлина и стилизирање ако можете се додека вашата коса не биде во подобра форма. Ако нанесете топлина, користете заштитно средство за топлина, одржувајте ги температурите ниски и користете фен со додаток за чешел за да спречите понатамошно оштетување. Заштитете ги вашите рабови ICYMI, оштетувањето обично се случува на косата, без оглед на текстурата, и затоа се нарекува „бебешка коса“. Тоа е најдобрата, најмека коса, но може да избегнете кршење со одржување на мека и навлажнета коса на бебето. Добијте редовни облоги Не плашете се да се шишате, пријатели мои. Заплеткувањата, едножичните јазли и раздвоените краеви се карактеристики на потреба од трим и краеви што молат да бидат ослободени. Добивањето трим на секои три и пол до четири месеци ќе ги задржи вашите врски и виткања и изгледаат најдобро.
Л.О.Ц. Горе Усвојувајте рутина за користење отсуство во балсами, масла и креми за да ја одржувате косата хидрирана и заштитена по секоја цена. Leatherwood сака да користи регенератор за виткана коса од боровинки за репарирање за сите текстури на косата и крем за зајакнување на кадрици за откачена коса. Ако вашата коса пролева и се крши по некој стил, тогаш сепак не беше заштитна. За да ја третирате косата под вашиот заштитен стил, ни се допаѓаат Спал Плетенките и локовите спреј на Франсоа, SCALP NOURISH ~ MENT, кој е преполн со хидрантни и негување масла кои го смируваат скалпот и го поттикнуваат растот на косата.

Да не заборавам, твојот метод на соборување е исто толку важен, како и подготовката на твојот стил. „Тоа е повеќе за да се биде превентивен отколку за тоа што го правите после. Значи, кога ќе завршите работа со хидратантни креми и масла, вашата коса е супер подмачкана пред да се соблече, а потоа процесот не е толку штетен. Вашата коса нема да биде мат и исушена “, додава Дики.

Кога вадите плетенки и ткае, понекогаш косата може да собере топчиња од остатоци (добро, прилично бруто); за ова, Ледервуд препорачува употреба на омекнувачки производ како Хавајскиот свилен чудо-работник 14 во 1. „Би испрскал малку од тоа и би го разредил со вода. Откако ќе го избувнете, користете ја четката за отстранување средства и ќе ја олабави “.


Спијте со сатенски шал или  на сатенско перниче. Ако спиете со памучна варница, фрлете ја веднаш. Влакната што се триат на вашите  предизвикуваат триење и уште повеќе кршење. Заменете ја за шал и навлака за перница обложена со свила или сатен за да ја заштитите косата додека спиете.

Напиши коментар