Убавина

Кои се предностите на мароканското арганско масло и како се користи

Мароканското масло е направено од јадрото на арганскиот орев што се наоѓа во плодовите на ова дрво што потекнува од Мароко (оттука и името). За да се добие маслото, овошјето мора да се исуши (обично под сонцето), да се извлечат оревите, потоа да се отвори и да се притисне за да се ослободи маслото. Поради малата понуда на пазарот и фактот дека растењето на овој вид дрво генерално е ограничено на една земја, мароканското масло е ретко масло, што објаснува зошто може да биде толку скапо.

Предности

Мароканското масло е полно со омега масни киселини кои ја зајакнуваат сувата кожа и даваат сјај на оштетената коса. Фенолите во мароканското масло го одржуваат здравјето на скалпот и помагаат да се балансираат нивоата на pH вредност, но исто така ја спречуваат косата да не биде мрсна. Ова масло, исто така може да се пофали со витаминот Е и линолеинските киселини, така што лесно ја навлажнува вашата кожа, ги омекнува сувите точки и дури ги намалува лузните од акните. Има нешто уште подобро! Мароканското масло се смета за одлично средство против стареење, што значи дека може да го намали појавувањето на линии и брчки и да спречи оштетувањето од сонцето.

Како се користи

Кога станува збор за употреба на арганово масло за кожа, мала количина може да направи многу, па помалку е повеќе. Нанесете неколку капки на дланката на раката, а потоа со прстите масирајте го лицето или испуканата кожа. Бидејќи арганското масло е полесно од другите масла на пазарот, може да работи чуда за сува, оштетена коса – особено кога станува збор за хидранција и додавање на сјај.

Познатиот стилист Дмимири, кој работи со Камила Кабело и Меган Трејнер, го обожава мароканското масло. Совршено ја навлажнува косата во споредба со сите други масла без да ја прави косата тешка или мрсна.

Користете го на коса што претходно сте ја исушиле со крпа и нанесете ја на краевите на косата наутро пред да се чешлате, вели стилистот.

Напиши коментар