Sweet Home

Кој е за brownie со јагоди и кафе?

Brownie секогаш е добра идеја, а доколку ви досадија класичните рецепти со чоколадо, можете да го пробате овој интересен рецепт- brownie со кафе и јагоди во кое со сигурност сите ќе уживате, дури и децата, бидејќи има сосема мала количина на кафе.

Состојки:

 • 200 гр темно чоколадо
 • 113 гр путер
 • 3 јајца
 • 170 гр шеќер
 • малку сол
 • 1 лажичка арома од ванила
 • 125 гр брашно
 • 50 гр ситно сечкано чоколадо на мали коцки
 • 3 лажици какао
 • 1 espresso
 • јагоди

Состојки за прелив:

 • 200 мл слатка павлака за шлаг
 • 200 гр чоколадо

Подготовка:

 • Стопете го чоколадото со путерот
 • Изматете ги трите јајца со шеќер додека не добиете убава, пенаста смеса
 • Кога смесата е убаво бела додадете го еспресото, 3 лажици какао, арома од ванила и стопениот путер со чоколадо
 • Мешајте до соединување на целата смеса
 • Додадете го брашното и сечканото чоколадо
 • На тепсија ставете хартија за печење и истурете ја смесата
 • Печете 20-25 минути; колачот не смее сосема да се исуши, мора да биде мек и кога ќе го боцнете со чепкалка таа треба да биде влажна.
 • Додека се пече колачот измијте ги јагодите, отстранете им ги дршките и пресечете ги на половина
 • Кога колачот ќе биде готов наредете ги јагодите на површината на колачот, една до друга

Поготовка на преливот:

 • Стопете го чоколадото со павлаката на послаба температура и прелијте го врз јагодите

Напиши коментар