Убавина

Маски за лице од состојки што ги имате дома

Ако во моментов сте заглавени во својот дом, веројатно немате вообичаени производи за нега на кожа како што се маските за лице.

Дефинитивно не можете да трчате до продавницата за да соберете неколку омилени производи. Но, дали знаевте дека имате многу состојки дома за сами да создадете маски за лице? Луѓе, време е да направите нешто сами.

Маски за лице од состојките што ги имате дома

За хидратација на кожата и облекување: маска од алое и рузмари

Fresh aloe vera stem and gel on wooden table, skin therapy concept, copy space

Состојки:
4 лажици свежо мелен алое вера
1 капка рузмарин
1 капка рицинусово масло
Ставете ги состојките во блендер и кога смесата ќе стане мазна, нанесете ги на лицето. Оставете го 10 минути, а потоа исплакнете.

За хидратација на кожата и закрепнување: маска со масло од арган

Tabletop shot of organ fruits and nut with organ oil

Состојки:
1 лажица витамин Е
¼ чаша масло од авокадо
½ авокадо
1 капка масло од арган
Измешајте ги овие состојки додека не се добие густа паста. Нанесете на лицето и оставете да се исуши целосно, а потоа отстранете ја со топла крпа.

Маска против стареење: Праски + кремаста смути маска

Jar of mask with application brush.

Состојки:
1/2 чаша бадемово млеко
1/2 чаша обичен грчки јогурт
2 зрели праски исечени
1/4 лажица цимет мед или кокос
Ставете ги сите состојки во блендер и мешајте на голема брзина една минута, или додека смесата не се изедначи. Уживајте во добиеното смути, но оставете и една лажица за маската.

За омекнување на кожата: Маска од мед и авокадо

Avocado oil and fresh avocado isolated on a white white background

Состојки:
2 лажици мед
2 лажици авокадо
2 лажици маслиново масло
1 пире од манго
Измешајте ги сите состојки заедно. Нанесете на лицето и оставете да делува 15 минути, а потоа извадете со топла крпа.

Напиши коментар