Убавина

Направете ги рацете неодоливо меки и покрај честото миење

Кожата на нашите раце мора да трпи многу работи секој ден.

Сувоста на кожата и иритација се најчестите симптоми што можат да се влошат ако користите прекумерно средства за чистење или премногу често ги миете рацете.

Благодарение на едноставните домашни рутини кои можете лесно да ги примените во вашиот режим за убавина и да ги направите вашите раце меки.

Ексфолиација

Ексфолиацијата помага да се ослободиме од мртвите клетки на кожата, го подобрува обновувањето на кожата и прави кремите подобро да се апсорбираат.

За повеќето луѓе, доволно е да се ексфолира еднаш или двапати неделно.

Ако забележите црвенило или иритација на кожата по ексфолиацијата или ако кожата ви е веќе воспалена, бидете нежни и оставете кожата прво да се излекува пред да ја вклучите оваа постапка во вашата рутина.

Можете да ексфолирате дома. Земете две лажици масло по ваш избор и измешајте со две лажици мелено кафе. Нанесете ја оваа смеса на вашата кожа, масирајте една минута и исплакнете со вода.

Хидратантен крем

Вашата кожа ја губи влагата во рок од 60 секунди откако ќе ги измиете рацете, па затоа е неопходно да ја хидрирате веднаш по секое миење. Изберете густ, навлажнувачки крем со хранливи материи. Може да користите и путер за тело.

По нанесувањето на кремот на рацете, обидете се да не допрете ништо додека рацете не се целосно суви за да и овозможат на вашата кожа целосно да го апсорбира кремот.

Ноќна маска

Маските не се само за лице и коса. Ноќта е совршена можност да ги хидрирате сувите раце, дозволувајќи им на производите да останат на кожата многу подолго. На овој начин, вашите раце можат да го апсорбираат кремот преку ноќ, што може да има подолг и заздравувачки ефект.

Направете маска од кокосово масло или слични хранливи состојки, нанесете ја на вашите раце, ставете ги раквиците и одете во кревет, а наутро ќе ве пречекаме со неодоливо меки раце.

Напиши коментар