Cafe Del Mar

Неповторливиот Yves Saint Laurent: Креаторот кој докажа дека стилот е поважен од модата и трендот

Модниот волшебник одговорен за вистинската револуција на женската облека зазема високо место во историјата на модата, и тоа со добра причина …

Yves Henri Donat Mathieu-Saint-Laurent, попознат како Yves Saint Laurent, е роден на 1 август 1936 година во Алжир. Уште од рана возраст, тој покажа интерес за мода и цртање. Малиот Ив ги обожуваше модните списанија на мајка си, на чии страници најде инспирација за сопствените креации, кои потоа ќе ги овековечи во брилијантно изработените скици.

Во своите тинејџерски денови, тој веќе дизајнирал фустани за својата мајка и сестри, а потоа во 1953 година ги испратил своите цртежи на натпревар за млади дизајнери организиран од IWS (Меѓународен секретаријат за волна).

На 17-годишна возраст, тој се пресели во Париз и се запиша на модната школа на Chambre Syndicale de la Haute Couture. Договори средба со Мајкл де Брунхоф, тогашниот главен уредник на француското издание на магазинот Vogue. Му ги донесе своите нови скици, а Брунхоф веднаш ја забележа неверојатната сличност на неговите дела со оние што му ги покажа Диор тоа утро.

Тој го испрати во Диор, каде славниот дизајнер го препозна големиот талент на младиот човек, веднаш го ангажираше и наскоро најави дека еден ден ќе го наследи престолот на неговата модна куќа. Ова се случи неочекувано брзо, во 1957 година, по ненадејната смрт на Диор.

„Бев фасциниран од Диор. Не можев да зборувам пред него. Тој ме научи на основите на мојата уметност. Никогаш не ги заборавив годините поминати со него“, рече Лорен, во една прилика за човекот што го нарекуваше свој ментор.

Во пролетта 1958 година, тој ја претстави својата прва колекција и веднаш го разбуди ентузијазмот на модните експерти. Го редефинираше „Новиот изглед“ на Диор и претстави фустан што подоцна ќе стане познат како т.н. фустан трапез.

Две години по големиот успех, доби повик да се приклучи во армијата, а според урбаната легенда, за тоа беше одговорен тогашниот моќен сопственик на Диор, Marcel Boussac, кој наводно сакал да го замени со нов дизајнер.

Токму тоа и го стори кога Лорен отиде во војска и го донесе Marcel Boussac на позицијата креативен директор на куќата. Лоран, откако се врати од бојното поле, го тужеше Boussac за прекршување на договорот и ја доби тужбата. Не се врати во Диор, но ја основа својата сопствена модна куќа, со помош на неговиот деловен партнер Pierre Bergé, со кого беше во љубовна врска до 1976 година.

Во неговата дизајнерска работа, лесно може да се забележи љубовта кон уметноста и сликарството што ги искажал во своите креации. Тој ја претстави познатата и ценета колекција „Мондријан“ инспирирана од делата на современите уметници како Мондријан, Полиакоф и Маљевич во 1965 година.

Една година подоцна, тој организираше вистинска револуција во женската мода. Во време кога во светот постоеше мислење дека жените не треба да носат панталони, Лорен лансираше женски костум инспириран од машкиот смокинг. Контроверзното парче облека прво го носеше неговата пријателка и муза, француската актерка Catherine Deneuve.

Реши да ја популаризира pret-a-porter колекцијата и да ја доближи модата до сите луѓе, а неговата визија за женската мода продолжи да ги фасцинира лојалните клиенти во следните децении.

Бројни здравствени и животни проблеми со коишто му беше потешко да се справи, го натераа да се повлече од модната сцена. Своето последно модно шоу го одржа во 2002 година во Париз, пред повеќе од 2.000 гости и илјадници гледачи кои се собраа пред Pompidoua центарот и ја гледаа модната ревија на големите екрани.

Почина во 2008 година на 72-годишна возраст. По неговата смрт, позицијата креативен директор на YSL ја презеде Стефано Пилати, а во 2012 година тој беше заменет со Хеди Слиман, кој предизвика бес кај модните експерти кога го смени името на брендот во Saint Laurent.

Во април оваа година, Ентони Вакарело ја презеде функцијата главен дизајнер.

5 незаборавни цитати на Yves Saint Laurent

  1. Честопати реков дека посакувам да сум ги измислил фармерките. Спектакуларни, најпрактични, опуштени и нереални. Тие имаат став, скромност, сексапил и едноставност – сè кон што се стремам кај својата облека.
  2. Со текот на годините научив дека најважната работа во врска со фустанот е жената која го носи.
  3. Отсекогаш верував дека стилот е поважен од модата. Ретки се оние кои се наметнаа со својот стил, додека постојат многу дизајнери.
  4. Рацете на мажот што таа го сака се најубавата облека што може да ја носи една жена. Но, јас сум тука за оние кои не најдоа таква среќа.
  5. Модата е минлива. Стилот е вечен.

Напиши коментар