Здраво тело

Очите ви се отечени и воспалени, овoј облог помага

Без магдонос, вкусот на многу јадења е незамислив, но подржувачите на традиционалната медицина исто така укажуваат на многу лековити својства на овој зачин при елиминирање на разни проблеми, за кои постојат и рецепти.

Што е најважно, кај магдоносот лековито е сè – коренот, листот и семето.

За да се поттикне мокрењето, во случај на потешкотии, треба да се измеша коренот, листот и семето, а потоа ситно да се исецка. Потребни се пет лажици. Смесата потоа се вари пет минути во 500 мл вода, се остава да отстои 20 минути и потоа се процадува. Пијте по една чаша три пати на ден.

Овој чај е исто така ефикасен при отекување на нозете.

Кога очите се отечени и воспалени, две лажици ситно сецкан магдонос треба да се варат во 300 мл вода две до три минути, а потоа да се оладат и процадат преку стерилна крпа или газа. Со добиениот чај, неколку пати во текот на денот се мијат очите, а во вечерните часови облозите се ставаат да отстојат подолго време.

Облозите се подготвуваат со ставање шест гранчиња лисја од магдонос, внимателно измиени, на очните капаци и прекривање на очите со газа. Облогот се отстранува наредното утро, во затемнета просторија.

Напиши коментар