Здраво тело

Одлична замена за кафето, го поттикнува слабеењето и е одличен извор на витамини…

Чајот од глуварче се прави со преливање на коренот, листот или цветот во врела вода и со додавање лажичка мед по ладењето.


Овој чај се разликува по вкус и хранлива вредност во зависност од делот на користеното растение. На пример, коренот од глуварче го лекува црниот дроб, ги чисти бубрезите, а цвеќињата го даваат највкусниот чај на светот, пишува Стил.

13 причини да пиете чај од глуварче:

 1. Извор на витамин
  Чајот од глуварче е полн со калциум, железо, калиум, витамини К, А и Б6, како и рибофлавин и тиамин.
  Јадењето лисја од глуварче како салата ќе го зајакне вашето тело повеќе од спанаќ или брокула.
 2. Го регулира дијабетесот
  Чајот од глуварче може да го намали шеќерот во крвта, што е клучно за контролирање на дијабетесот, се вели во истражувањето.
 3. Совршена замена за кафе
  Чајот од глуварче е моќен антиоксидант и е полн со минерали. Ја враќа енергијата на организмот без да содржи кофеин. Интересно, се третира зависноста од кофеин. Значи, ако сакате, започнете го утрото со чај од глуварче наместо кафе.
 4. Го намалува воспалението
  Хроничното воспаление може да предизвика низа несакани здравствени симптоми, вклучувајќи болка во зглобовите, осетливост во мускулите, па дури и главоболка.
 5. Го промовира протерувањето на вода од телото
  Глуварчето е природен диуретик кој што може да ја зголеми фреквенцијата на мокрење. Истражувањата покажуваат дека 1 чаша чај од глуварче е доволно за да се намали надуеноста.
 6. Поттикнува слабеење
  Листовите од глуварче природно ја инхибираат панкреасната липаза, што е ензим што вашето тело го ослободува за време на варењето. Поради ова, чајот од глуварче ќе ви помогне побрзо да изгубите тежина.
 7. Спречува хронични заболувања
  Благодарение на моќната мешавина на антиоксиданти што ги содржат, само една чаша чај од глуварче ќе му помогне на вашето тело да се бори против слободните радикали. Ова го спречува оксидативниот стрес што може да доведе до рак и други хронични заболувања.
 8. Ги смирува дигестивните заболувања
  Чајот од глуварче е природен диуретик, тој е благ лаксатив. Само една чаша чај од глуварче после јадење ќе го забрза варењето и ќе го елиминира запекот, ќе ги намали грчевите и подуеноста.
 9. Го промовира здравјето на црниот дроб
  Дури и научните студии велат дека чајот од глуварче е лек за заболувања на црниот дроб. Го стимулира протокот на жолчката во црниот дроб, со што значително се намалуваат симптомите на заболување на црниот дроб.
 10. Агент за борба против рак
  Првичните резултати од студијата на глуварчето покажуваат дека тоа има можност да го брани телото од рак, бидејќи коренот на ова растение може да убие канцерогени клетки на меланом, без да ги оштети здравите.
 11. Спречува инфекции на уринарниот тракт
  Бидејќи е природен диуретик, чајот направен од оваа билка е ефикасен во лекувањето на уринарниот тракт, особено кога се пие заедно со чајот направен од ув. Чајот од глуварче ќе ги исчисти бубрезите и ќе спречи развој на инфекција.
 12. Ги зајакнува коските
  Благодарение на минералите содржани во овој чај, тој обезбедува сè што му е потребно на нашето тело за силни коски и добра заштита од остеопороза.
 13. Ја зголемува циркулацијата
  Богатата содржина на железо во чајот од глуварче, исто така, овозможува подобар проток на крв низ телото.

Напиши коментар