Sweet Home

Оваа куќа за одмор нурната во бујното зеленило е високо на нашата must-see листа

Планинско одморалиште во Јапонија со потпис на AB Concept.

Заситени од градската врева и брзиот секојдневен ритам, дури и љубителите на урбаните места повремено сакаат да ја напуштат бетонската џунгла и да избегаат во дивината.

Колку и да изгледа примамливо, во пракса ова не е за секого, бидејќи на многумина по неколку дена кампување под отворено небо, ќе започне да им недостасува цивилизацијата.

Добро е познато дека потребата за ова и престојот во недопрена природа може лесно да се усогласи, а меѓу локациите што го нудат тоа многу се популарни планинските села.

Едно од нив ги освои Terencea Ngana и Eda Nga, архитектонско-дизајн дуо чие студио АБ Концепт дизајнираше луксузни приватни резиденции, продавници, ресторани и хотели низ целиот свет.

„Барајќи место за куќа за одмор го посетивме Каруизава, а љубовта се случи на прв поглед“, се сеќава Ед кога тој и Теренс забележале имот со мала двоспратна вила на ридот Асам.

Настрана од незаборавниот поглед на пошумените ридови и огромното пространство на небото, клуч за купување беше фактот дека дрвено-камената зграда изгледаше како поставена среде недопрена природа, иако во реалноста не е далеку од еден од двата центри на живописниот јапонски град каде се спојуваат традиционалното и новото, а цивилизацијата совршено се вклопува во прекрасниот пејзаж.

Со оглед дека е туристичка дестинација до која лесно се стигнува со воз, за еден час од центарот на градот Токио, на Каруизава му недостигаат спортски и рекреативни објекти, угостителски објекти и дизајнерски продавници, како и антички продавници и продавници со дела од локални уметници и занаетчии, од кои некои завршија во планинското засолниште на Ед и Теренс.

Замислена како контрабаланс на нивниот вообичаен, зафатен и брз животен стил, куќата бараше уредување што ќе претставува заминување од гламурозните ентериери со потпис на AB Concept.

Навикнати да ги исполнат барањата на клиентите, основачите на студиото овој пат имаа слатка задача да си угодат себеси.

„Ние го дизајниравме просторот заедно со многу љубов и бидејќи немаше правила на кои моравме да се придржуваме, сè помина крајно лесно“, објаснува Теренс, додавајќи:

„Не сменивме премногу во постојната структура на зградата, само го подигнавме таванот на горниот кат, но затоа внатрешниот ентериер го дизајниравме да го одразува она што го сакаме и уживаме“.

Знаејќи што сакаат, двесте квадратни метри од нивната оаза на мир се претворија во софистицирана еклектична мешавина од традиционално и современо, во која мебелот, потпишан од модернистичката икона Џорџ Накашима и Френк Лојд Рајт, води хармоничен соживот со современите дизајни, антиквитети и избрани украсни предмети и уметности со различна старост и стил.

Напиши коментар