Cafe Del Mar

Пилатес вежби против надуеност: тренинг од 10 минути за рамен стомак

Ви претставуваме неколку пилатес вежби кои ќе ви помогнат во регулирање на надуеноста и затегнување на стомачните мускули.

Надуеност е непријатен проблем предизвикан од несоодветна исхрана, недоволна физичка активност или лошо варење.

Постојат одредени видови храна што предизвикуваат надуеност, како мешунки, зелка, млечни производи или тешка и премногу солена храна.

Ако имате проблем со надуеност, дефинитивно треба да вклучите во вашата диета храна која има позитивен ефект врз варењето: јогурт, ѓумбир, семе од анасон, лимон, лук и оригано.

Понекогаш по богата трпеза на прослави или стресен ден, може да се појави надуеност, но тогаш дефинитивно може да помогне јогата и пилатесот.

Пилатесот позитивно влијае на регулирањето на метаболизмот, обликувањето на телото и симнување на масните наслаги, но е идеален како техника во борба против надуеноста и гасовите.

Еве неколку пилатес вежби кои ќе ви помогнат во регулирање на надуеност и затегнување на стомачните мускули.

Напиши коментар