Убавина

Природни масла против стрии

Масло од бадем
Маслото од бадем е богато со витамин Е што го забавува стареењето на кожата и најчестото се користи во бременоста за да се спречат стрии и да се одржи еластичноста на кожата.

Масло од авокадо
Богато со есенцијални масни киселини, витамин Е и лецитин, маслото од авокадо ја храни сувата и дехидрираната кожа, ги намалува воспалителните промени и ги спречува стриите.

Масло од пченица
Богато со витамин Е, се користи за анти-брчки, стрии, во грижата за сува, оштетена и разгалена кожа и во третманот на лузни.

Масло од семки од кајсија
Богато со витамин А, ја оживува, храни, тонира и ја омекнува кожата и ја задржува влагата што ни е потребна кога станува збор за стрии.

Масло од дива роза
Маслото од дива роза богато со витамини Е и А помага да се регенерира оштетената кожа и со тоа да се ослободат веќе формираните стрии.

Напиши коментар