Убавина

Што е всушност минерална шминка?

Предности и недостатоци на минералната козметика.

Со оглед на тоа што дерматолозите и експертите за убавина препорачуваат употреба на минерална шминка веќе некое време, решивме да истражиме што е тоа и кои се нејзините предности и недостатоци.

Минералната козметика, како што сугерира името, содржи минерали како цинк и железо кои имаат корисен ефект врз кожата, но нејзината ефикасност всушност доаѓа од она што, за разлика од обичната шминка, не содржи – конзерванси, алкохол, вештачки бои, парабени и слични штетни состојки.

Друга придобивка, покрај природните состојки, е чувството што минералната шминка го остава на кожата, всушност, минералните основи совршено ги покриваат несовршеностите, но не се придружени со чувство на тежина, па затоа ќе се чувствувате како воопшто да не носите шминка!

Минералната шминка содржи и лесна УВ заштита, што секако не е доволна заштита во летните месеци, но титаниум диоксидот и цинк оксидот, кои се вообичаени состојки, ја заштитуваат кожата од оштетување предизвикано од штетните УВ зраци.

Сепак, не е сè за секого, па дури и минералната шминка не одговара на секој тип на кожа.

На мрсна кожа може да предизвика флеки и нерамномерен тен во текот на денот.

Минералната шминка ја прават брендовите за убавини како La Roche Posay, Jane Iredale, Avène, NYX и Lancome, а можете да ги најдете во подобро снабдените дрогерии.

Напиши коментар