Motherhood

Ви недостасуваат идеи?Направете домашен пластелин со вашите деца

Што да се прави со децата додека трае изолацијата?

На многумина овие денови им се чини дека ги „испукаа“ сите опции, а останувањето дома без училиште, градинка и без одење во парк ќе потрае некое време.

Сепак, секогаш е можно да измислите нова игра и забава за најмладите.

Еден предлог е да се направи домашен пластелин или тесто за игра.

Самиот процес на изработка има терапевтски ефект.

На повеќето деца им помага при саморегулирање, им го намалува физичкиот немир и лесно е да се задржи нивното внимание со една таква активност.

И сега еве ги состојките за правење на тесто за игра:

– две шолји бело брашно

– една шолја сол

– темперна боја (боја по желба или хранливи бои)

– лажичка масло

– топла вода колку што е потребно за да се замеси мазна и мека, но не и леплива и течна смеса

– додадете брашно или вода ако сметате дека недостасува

По играта, затворете го тестото во сад со капак, а можете да го користите барем една недела ако го чувате правилно.

И тоа е тоа.

Играјте се и останете дома.

Dragi roditelji, evo jedan prijedlog što raditi s djecom dok traje izolacija. Izrada domaćeg playdougha…

Gepostet von Kvačica – kabinet za poticanje dječjeg razvoja am Donnerstag, 26. März 2020

Напиши коментар