Дестинации

Виртуелни светови: Можеме ли да патуваме без да патуваме?

Со најголем дел од светот заробен во своите домови, време е да размислиме што значи да патуваме – и дали е можно да патуваме, без да патуваме 🙂

Виртуелната реалност го трансформира патувањето и гостопримството. Она што започна како почетна технологија е спремно да стане, во бизнисот, алатка за промоции и рекламирање. За потрошувачите, во потрага по нов начин за планирање: Замислете да шетате низ хотелска соба пред да резервирате, или да ги истражувате знаменитостите и звуците на локацијата, додека стеснувате потесен список на дестинации за одмор, сите од вашиот дом и користејќи го вашиот телефон.

Ова не е далечна технологија. Постојат веќе неколку виртуелни апликации за патување, а компании како Qantas, British Airways и Marriott веќе започнаа да експериментираат со тоа како алатка за маркетинг. Од друга страна, YouTube и Facebook се само неколку големи страници кои сега поддржуваат содржина од 360 степени.

Но, дури и ако немате планови физички да одите на кое било место, VR е фантастичен видео-базиран медиум за скитници во фотелја. Потребно е пристапот на „Улица на Google Street View“ за влечење на глувчето околу фотографии од 360 степени и го претвора во едно потопливо искуство кое ви овозможува подетално да ги истражувате тие околини. Може да патувате на места каде што никогаш нема да можете да одите, или дестинации што не се ограничени на туристите или едноставно се опасни. И кога ќе додадете нарација од туристички водич на овие видеа, искуството станува многу поголемо.

Дали некогаш сте посакале да летате низ целиот свет? Апликацијата Google Earth VR за Oculus Rift и HTC Vive го прави тоа и многу повеќе – практично, се разбира. Google Earth VR ве стартува во вселената, но можете да зумирате на кој било дел од земјината топка и за неколку секунди да имате птичја перспектива на локацијата. Со едноставен клик можете да летате од врвот на Ајфеловата кула до внатрешноста на Дизни Светот – и тоа се случува побрзо отколку што очекувате.

Ако ви треба инспирација за следната авантура, Google обезбедува тури на познати обележја, заедно со тематски дестинации. Можете дури и да одите од ден на ноќ – само насочете кон небото и повлечете. Може да напишете и адреса и Google Earth VR ќе ве транспортира до наведената дестинација, каде што можете да снимите и зачувате слики од она што го гледате.

Во Boulevard (поранeшно WoofbertVR), можете да истражите 3Д прошетка низ разни музеи и културни места што се наоѓаат низ Англија и Сан Франциско. Како и да е, апликацијата ви овозможува да направите повеќе отколку само да погледнете наоколу. Имате пристап и до виртуелен таблет со допир на копче, што ќе ви овозможи текстуални информации за тоа што го барате и ќе ви овозможи да направите кратка аудио турнеја. Може дури и да ви покаже кои експонати можете понатаму да ги истражите.

За својата страница на ЈуТјуб, германскиот авиопревозник Луфтханза создаде неколку видеа на локациии од 360 степени во Пекинг, Хонг Конг, Мајами, Newујорк, Сан Франциско и Токио. Секој клип од 46 минути ви овозможува да прегледате забележителна област во секој од тие градови, како што е улицата „Ван Чај“ во Хонг Конг или улицата „Ломбард“ во Сан Франциско. Не ви е потребна VR направа, но доколку користите апликација YouTube Android со Google Cardboard, ќе бидете малце поподвижни.

Шансите се, повеќето од нас никогаш нема да доживеат патување во вселената, а камоли да патуваат за Марс. Благодарение на илјадниците слики што беа пренесени назад на Земјата од нејзините ровери на Sojourner и Curiosity, НАСА беше во можност да собере видеа и слики од 360 степени како би изгледало одењето на Марс. Најновата панорама доаѓа од роверот на Марс, Curiosity, од страната позната како плажа Огункит.

Како што сугерира и неговото име, Ascape е апликација посветена специјално за патување. Достапна како апликација и за Android и за iOS, може да се гледа на телефон или преку VR направа. Ascape има тури со видео и фото турнеи од 360 степени – од парадите на „Војна на ѕвездите“ во Дизниленд Хонг Конг до трки со ирваси во Норвешка – и се уредно категоризирани (наречени „збирки“).

Напиши коментар