Мојата кујна

Вкуснo и здравo: Супа од печурки

За љубителите на зеленчук, имаме одличен рецепт!

Рецептите со печурки се секогаш популарни, овој пат ви предлагаме вкусна супа со печурки и зеленчук!

Ако сакате посна верзија, само користете коцка за супа од зеленчук.

Состојки:

200 грама печурки

2 компири

1 морков

Глава кромид

Две чешниња лук

Мајчина душичка

Коцка пилешка супа (или зеленчук, ако сакате посно)

Маслиново масло

Подготовка:

Добро измијте ги печурките и исецкајте ги.

Излупете ги компирите и морковите и исецкајте ги.

Пржете го ситно исечениот кромид и лук во маслиново масло, додадете печурки и оставете малку да се запржи додека не потемни.

Додадете ги компирите и морковот, врз нив истурете супа (700 милилитри) и оставете да зоврие.

Зачинете со мајчина душичка, намалете го оганот и оставете да врие на тивко додека компирите не омекнат, 10-15 минути.

Пријатно јадење!

Напиши коментар