Мода

Жолти убавици: 10 модели на фустани во бојата на среќата

За многумина, жолтата е една од најубавите бои.

Оваа топла боја, меѓу другото, симболизира надеж, среќа, оптимизам и позитива.

Истражувањата покажаа дека го стимулира нервниот систем, ја активира меморијата и ја стимулира комуникацијата.

Во контекст на модата, одамна се сметаше дека е една од најризичните бои.

Нема причина, ако ги прашате модните познавачи, затоа што жолтата се вклопува на секој начин.

Многу познати дами го докажаа ова со избирање облека со жолта боја за празнични прилики, како доделување на награди, премиери или гала вечери.

Така, наградите „Оскар“ не поминуваат без барем еден жолт фустан, кој во контраст со црвениот тепих станува максимално впечатлив и веднаш својата сопственичка ја става во центарот на вниманието.

Во последните сезони гледавме жолта боја редовно на модните писти. Модните куќи лансираа низа жолти парчиња облека и додатоци, а нијансите немаат крај.

Од најефикасната живописна златно жолта или сенф жолтата до таканаречената „канаринска“ и окер жолта, нема нијанса што не сме ја виделе во колекциите на познатите дизајнери.

Без разлика дали станува збор празнична или обична пригода, жолтата облека е секогаш добар избор затоа што го крева чувството на доверба и расположението.

Доколку барате жолт фустан, во нашата галерија можете да ги видите моделите во разни нијанси на жолта боја што ги избравме за вас од низата модни брендови.

Напиши коментар