Мојата кујна

Плескавици од компир

Потребни состојки:

  • 600гр бел компир
  • 200гр посно сирење
  • сол
  • бибер
  • магдонос
  • лажица брашно
  • масло

Начин на подготовка:

Комирот изрендајте го. Додадете рендано сирење, лажица брашно, сецкан магдонос, сол и бибер. Се добро измешајте, па од оваа смеса со лажица извадете малку и ставете во загреано масло. Обликувајте да личат на плескавици. Откако ќе се испржат сервирајте ги со зелена салата.

Напиши коментар