Мојата кујна

Преливно сезонско овошје

Потребни состојки:

500 мл млеко

2 јајца

4 лажици шеќер

1 кесичка ванилин шеќер

Сезонско овошје

Начин на подготовка:

Одвојте ги жолчките од јајцата и матете заедно со шеќерот додека  не добиете пенаста смеса. Посебно измаетете ги белките, а потоа смешајте ги со жолчките и шеќерот, прелијте го со млеко и додадете ванилин шеќер. Сето тоа добро изматете го.

Преливот изладете го добро, а потоа ставете го сезонското сецкано овошје. Оставете на крај да постои во фрижидер пред да послужите.

 

Напиши коментар