Мојата кујна

Свеж коктел со цреши

Црешите во овој период од годината ги има насекаде, па затоа искористете ги да направите освежителен коктел.

Потребни состојки за 4 пијалоци:

1 чаша замрзнати или свежи цреши

Листови од свежно нане

8 мали лажици шеќер

Половина од мала шолја рум

Половина од  мала шолја сок од зелен лимон или исцеден

Обична или кисела вода по желба

Подготовка:

Поделете ги црешите, нане листовите и шеќерот во 4 ниски чаши. Смешајте ги сите заедно до дрвена лажица. Додадете го румот и сокот од зелен лимон. Наполнете ги чашите со мраз и по желба малку обична вода или кисела вода. Украсете со неколку листови нане.

 

Напиши коментар