Мојата кујна

Уникатни рецепти за маргарита

Оставете ги класичните рецепти за маргарита на аматерите, а вие уживајте во уникатните. Направени од свежо овошје и квалитетна текила, овие рецепти не се обични, тие се едноставно вкусни.

Грејпфрут маргарита

За 2 лица

3 чашки квалитетна текила

2 зелени лимони убаво исцедени

Сок од гејпфрут

Шеќер

Свеж грејпфрут

Мраз

Во блендер ставете мраз, текила, зелениот лимон и  сокот од грејпфрут. Мешајте добро. Ставете ја течноста во чаши, кои предходно на рабовите сте ставиле шеќер. Ставете свеж грејпфут и  уживајте.

Папаја маргарита

За две лица

½ шоља шеќер

½ шоља вода

1 до 2 средни по големина папаја, со семки и исечени на коцки

1/3 квалитетна текила

1 голема лажица сок од зелен лимон

Во мал сад ставете го шеќерот и водата да се сварат но само на 2 минути а потоа тргнете ги. Ставете ја смесата во миксер или блендер. Ставете ја папајата, сокот од зелен лимон и текилата, мешајте додека не се изедначи. Можете да ставите кршен мраз и да украсите со зелен лимон.

Напиши коментар