Убавина

За добро здравје и виткост – совети како да одбегнете да се прејадувате

Сакате да ослабнете, но и да го зачувате зравјето? Еве ви неколку совети кои ќе ви помогнат да не се прејадувате, а и подолго време да се чувствувате сити.

Јадете појадок секое утро: Појадокот го одржува шеќерот во крвта на стабилно ниво, а ви дава и повеќе енергија. Истражувањата покажуваат дека лицата кои редовно појадуваат имаат поздрава телесна тежина за разлика од оние кои го прескокнуваат појадокот.

Спијте доволно: Секогаш јадеме кога сме повеќе уморни. Јадеме калорични јадења полни со јаглени хидрати би ни дале енергија, но таа брзо ќе исчезне бидејќи телото е уморно. Одморрете се, затоа што кога сте одморени, ќе имате доволно енергија и нема да имате потреба постојано нешто да грицкате.

Не ги скратувајте оброците во текот на денот, така повеќе ќе јаделе доцна навечер: Без оглед на тоа колку и да се контролирате во текот на денот, веројатно и покрај се, би постанале повеќе гладни во текот на вечерта, што е сигурен начин дека ќе се прејадете.

Пијте течности: Пиењето на повеќе вода како и конзумирањето на овошје помагаат да се чувствувате сити во текот на денот. Покрај тоа, жедта е лесно да се помеша со гладта.

Јадете по редовен распоред: Доколку задоцните со ручекот, ќе бидете премногу изгладнети за да может да исконтролирате што и колку јадете. Никогаш не би требало да останете подолго од 5 часа без храна. Би требало на секои 3 часа нешто да изедете. Тоа може да се постигне со јадење на здрави меѓуоброци во текот на денот или неколку мини оброци наместо три големи.

Јадете полека: Ова не е нов концепт, сетете се на сите оние познати диети кои советуваат темелно жвакање пред голтањето. Истражувањата покажале дека е потребно 12 или повеќе минути, за до мозокот да пристигне сигналот дека нешто јадеме (кај лица со нормална телесна тежина) а 20 или повеќе минути кај гојазни лица. Јадете полека за да овие важни пораки стигнат до мозокот пред да изедете повеќе храна.

Разликувајте ја гладта:Обратете внимание на разликата помеѓу чувството на глад (од досада, стрес, тага) и вистинската глад.

Користете мали чинии: Наместо да ги користите оние огромни чинии и да ги полните до работ, префрлете се на мали чинии. Тоа би Ви помогнало да обрнете повеќе внимание на количината на храната и да ја зголемите свесноста за храната пред Вас. Ставете ја храната во поголема чинија, и префрлете ја потоа во помала за да видите колку всушност храна би изеле.

Напиши коментар