Мојата кујна

Алпска салата

Потребни состојки:

  • 300мл мајонез
  • 3 компири
  • мала главица кромид
  • 200гр кашкавал
  • свежа краставица
  • 100гр пченка
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

Излупете го компирот, исечете го на коцки и сварете го во солена вода, внимателно да не се превари. Кашкавалот исечете го на тенки правоаголници. Кромидот исецкајте го на ситни коцки, а краставицата добро измијте ја, отстранете ја средината со семињата и исечете на коцки. Во поголем сад све помешајте со мајонез и зачинете по вкус.

Напиши коментар