Мојата кујна

Сладолед торта со бело чоколадо

Потребни состојки

За кора:

–           8 Белки

–          400 г Шеќер

–          Лажица оцет

За фил:

–          8 Жолчки

–          50 г Шеќер

–          ½ л Млеко

–          2 Кесички шлаг

–          125 г Маргарин

–          3 Лажици брашно

–          Кесичка пудинг од ванила

–          300 г Бело чоколадо

Изматете ги белките, додадете шеќер, добро измешајте и додадете оцет. Печете ја кората на 150°C околу 25 минути а тавата за печење обложете ја со хартија.

Сварете го пудингот во млеко, додадете изматени брашно, шеќер и жолчки од јајце. Оладете и соединете со маргарин, шлаг и растопено бело чоколадо (оставете 50 г бело чоколадо на страна за рендање над тортата како украс). Тортата ставете ја во фрижидер до служење.

Напиши коментар