Направи Сам

Ароматизирано варено вино

Повторно сме со идеја за убав пијалог. Во знак на престојните празници, вареното вино ви доаѓа како Божик во чаша. Ве топли, ве смирува и што е најважно, ве развеселува.

Потребно е:

 • 1 шише суво црвено вино
 • 100 мл бренди или рум
 • 200 мл вода
 • сок и кора од еден портокал
 • сок и кора од еден лимон
 • сок и кора од еден зелен лимон
 • 60 гр шеќер
 • 1 лажица рендано морско оревче
 • 1 стапче цимет
 • 2 парчиња ѕвездест анис
 • 3-4 каранфилчиња
 • 1 стапче ванила (ако имате, ако не половина шишенце есктракт од ванила)

Подготовка: Во тенџере ставете ги шеќерот и водата на слаб оган. Кога ќе се растопи шеќерот, ставете ги корите од цитрусите, заедно со сокот. Ставете ги сите зачини и оставете да проврие 30 минути.

Напиши коментар