Спорт

Федерер завладеа во Дубаи. Џоковиќ елиминиран

Федерер започна лошо така што Ѓоковиќ по неколку минути поведе со 3:0 која ја одржа до крајот на сетот.

Вториот сет за Швајцарецот беше подобро, направи брејк при резултат 4:2 и потоа израмни на 1:1 во сетови.

Решавачкиот сет Швајцарецот го отвори со брејк, потоа бргу стигна до 5:1 со што го реши прашањето на победникот.

Федерер за шестата титула во Дубаи ќе се бори против Чехот Томаш Бердих.

Напиши коментар