Спорт

Манчестер и Најк никако да раскинат!

Доколку договорот биде потпишан, тоа значи дека Манчестер Јунајтед годишно ќе добива по 72 милиони евра, што е речиси двојно повеќе од она што Реал Мадрид го добива од Адидас. Со актуелниот договор, Манчестер Јунајтед, од американскиот производител на спортска опрема, добива по 28 милиони евра. Актуелниот договор на Најк, кој е спонзор на Манчестер Јунајтед во изминатите 13 години истекува на крајот од сезоната.

„Црвените ѓаволи“ наводно покрај Најк, добиле понуди за спонзорски договор и од Адидас, Пума и Вориор.

Доколку договорот биде потпишан, тоа значи дека Манчестер Јунајтед годишно ќе добива по 72 милиони евра, што е речиси двојно повеќе од она што Реал Мадрид го добива од Адидас. Со актуелниот договор, Манчестер Јунајтед, од американскиот производител на спортска опрема, добива по 28 милиони евра.

Интересно е што двете страни договараат спонзорски договор за рекордна сума на пари во време кога на Манчестер Јунајтед не му оди најдобро и кога е речиси извесно дека клубот следната сезона нема да настапува во Лигата на шампиони.

Напиши коментар