„Решивме да го одмориме Роналдо. Уморен е и не сакаме да ризикуваме неговата повреда да се влоши. Подобро е  да остане дома и да се подготвува за реваншот со Борусија“, рекол Анчелоти на прес конференција.

Реал во домашното првенство се наоѓа на третото место зад Атлетико и Барселона, а според играчите на овој тим гостувањето во Сан Себастијан е клучно во борбата за шампионската титула.

Дуелот помеѓу Реал Сосиедад и Реал Мадрид на „Соноета“, во Сан Себастијан ќе се одигра во сабота со почеток во 20 часот.

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти, реши најдобриот играч и стрелец на тимот, Кристијано Роналдо да не патува на гостувањето во Сан Себастијан. Роналдо извесен период има проблем со коленото, поради што предвреме го заврши натпреварот во средата против Борусија Дортмунд (3-0).

Напиши коментар