Спорт

Заврши соработката меѓу Мареј и Лендл!

Во 2012 година Мареј ја освои првата Гренд слем титула на УС Опен, откако го освои златниот медал во сингл на Олимписките игри во Лондон. Во 2013 тој Победи на Вимблдон се случи во 2013 година со што по 77 години стана првиот тенисер од Велика Британија кој ја освоил титулата на ова светско првенство во тенис.

„Многу сум му благодарен на Лендл за трудот кој го вложи во изминатите две години, кои беа најуспешни во мојата досегашна кариера“, изјави Мареј.

Мареј, кој во септември минатата година имаше операција на грбот, на почетокот на новата сезона постигнува резултати кои се под неговиот рејтинг. На последниот турнир на кој настапи, Мастерсот во Индијан Велс, тој во осминафиналето загуби од Милош Раониќ.

Напиши коментар