Мојата кујна

Сочно, едноставно: Крцкави лепчиња со топено сирење

Ако сте љубител на сочно топено сирење, тогаш овој рецепт е едноставно совршен за вас. Секако и ако се чувствувате како „антиталент“ во кујната, бидејќи е еден од наједноставните рецепти кои некогаш ќе ги сретнете.

socno-ednostavno-prepeceni-lepcinja-so-topeno-sirenje-01.jpg

Токму така, сочно, вкусно, едноставно, брзо…

Што повеќе ви треба за да ве убедиме денес да го пробате?

Потребни состојки:

  • 6 мини бриоши
  • 6 парчиња салама
  • Моцарела по желба
  • 600ml бешамел

Подготовка:

Ги сечете 6-те бриоши на два дела.

socno-ednostavno-prepeceni-lepcinja-so-topeno-sirenje-1.jpg

На нив, мачкате путер.

socno-ednostavno-prepeceni-lepcinja-so-topeno-sirenje-2.jpg

Во подлабок сад, наредете по 6 парчиња од бриошите и на нив наредете по едно парче салама по желба. Ставете моцарела по желба. Сега наредете ги и останатите 6 парчиња бриоши.

socno-ednostavno-prepeceni-lepcinja-so-topeno-sirenje-3.jpg

socno-ednostavno-prepeceni-lepcinja-so-topeno-sirenje-4.jpg

Одозгора потопете ги во бешамел сосот. За крај, додадете уште малку моцарела.

socno-ednostavno-prepeceni-lepcinja-so-topeno-sirenje-5.jpg

Печете на претходно загреана рерна додека не забележите златно-жолта боја.

socno-ednostavno-prepeceni-lepcinja-so-topeno-sirenje-7.jpg

socno-ednostavno-prepeceni-lepcinja-so-topeno-sirenje-8.jpg.

socno-ednostavno-prepeceni-lepcinja-so-topeno-sirenje-9.jpg

Напиши коментар