Cafe Del Mar

3 рецепти за БРЗИ БАЈАДЕРИ од само 2 состојки: најлесни колачи – без млеко и јајца

Треба само да измешате две состојки и вашите вегански вкусни колачи ќе бидат на масата.

Ако сакате брзо да направите здрав колач од неколку состојки, ние ви даваме 3 одлични идеи. За овие бајадери, потребна ви е малку имагинација и да ги следите едноставните упатства.

Тие се неверојатно лесни за подготовка, па затоа се идеални за почетници во готвењето. Треба само да измешате две состојки и вашите вегански вкусни колачи ќе бидат на масата.

Еве го рецептот!

Кикирики бајадери

Состојки:

  • 400 гр путер од кикиритки
  • 300 гр кокосово кондензирано млеко

Ставете ги двете состојки во сад и измешајте ги додека не се комбинираат во смеса. Истурете ја смесата во мала тава и ставете го колачот во фрижидер да се стегне. По неколку часа, извадете го колачот и исечете на правоаголници, како бајадерите. По желба, можете да го посипете со неколку зрна морска сол. Ова ќе му даде специфична арома.

Чоко крцкави бајадери

Состојки:

  • 200 гр темно чоколадо
  • 150 гр овесна каша

Се топи темната чоколада, а потоа се додава овесната каша. Смесата ставете ја во послужавник или во калап, распоредете ја рамномерно, а потоа ставете ја во фрижидер половина час да се стегне. Исечете го и уживајте.

Чоко-коко бајадери

Состојки:

  • 300 гр темно чоколадо
  • 150 гр путер од кокос

Стопете 150 гр темно чоколадо, па ставете го во калап или во мала тепсија. Стопете го косовскиот путер, а потоа нанесете го врз чоколадото. Колачот ставете го во фрижидер половина час, а потоа истурете уште 150 гр растопено чоколадо врз него и повторно ставете го во фрижидер на еден час. Кога ќе се стегне, исечете го на парчиња.

Напиши коментар