Cafe Del Mar

Apple crumble – рецепт

Да, знаеме дека ова не е класичен рецепт за crumble.

Кога ќе започнете со еден рецепт, се префрлувате на друг и на крај добивате своја интерпретација – во тоа е шармот на играта во кујната.

Она што е важно е дека десертот се прави за само дваесет минути, бидејќи не бара печење како класичниот crumble , кујната мириса на цимет, а гостите се воодушевени.

Состојки:

  • 3 поголеми кисели јаболка
  • сок од половина лимон
  • 5 лажици шеќер
  • 1 лажица вода
  • цимет и морско оревче
  • 200 гр грчки јогурт
  • 1 ванилин шеќер
  • рендан кора од лимон
  • мелена плазма, сецкани лешници/бадеми/ореви по желба

Подготовка:

Изренданите јаболка варете ги на среден оган со шеќерот, сокот од лимон, водата, циметот и морското оревче, сè додека водата не испари и смесата не се карамелизира.

Оставете да се излади.

Измешајте го грчкиот јогурт со ванилин шеќер и рендана кора од лимон.

Во подлабока чаша ставете ги јаболката па потоа грчкиот јогурт, посипете со мешавина од мелена плазма и сецкани бадеми.

Можете да ги повторите слоевите, да ги редите бесконечно… оставете го тоа на вашата имагинација!

Уживајте!

Напиши коментар