Cafe Del Mar

Бозел-џин: Рецепт за супер верзија на популарен пијалок кој е лесен за подготовка

Бозел-џин е идеален пијалок за пролет.

Без сомнение, правењето домашен сируп од бозел е одличен начин да ги искористите цвеќињата со прекрасен мирис, но за оние кои сакаат да пробаат нешто поразлично, џин со вкус на бозел е подеднакво прекрасна и необична алтернатива.

Цвеќињата од бозел најдобро е да се собираат на сончев ден, а подолу можете да прочитате како да ги искористите во неколку чекори во комбинација со, за многумина, омилениот пијалок.

Состојки за бозел-џин:

  • шест до осум свежо собрани цвеќиња од бозел
  • рендана кора од еден лимон
  • лажица шеќер во прав
  • 500 милилитри џин

Подготовка:

  • Отстранете ги можните инсекти од цвеќињата, а потоа ставете ги во голем сад или тегла. Додадете кора од лимон, шеќер во прав и истурете џин над нив.
  • Покријте го садот и оставете го 24 часа
  • Процедете ја смесата преку филтер-хартија за кафе, газа или нешто слично и ставете го пијалокот во чисто шише.
  • Бозел-џинот може да се сервира со тоник и многу мраз.

И тоа е, уживајте во освежувачкиот џин со вкус на пролет.

Напиши коментар