Направи Сам

JACOB & CO ЛАНСИРА РАЧЕН ЧАСОВНИК ИНСПИРИРАН ОД ПОЗНАТИОТ ФИЛМ

Часовникот дури може да пушта музика од овој филм, на ваше барање…

Кажете му здраво на вашиот нов мал пријател: луксузниот часовник, кој е заснован на филмот на Brian de Palma, Scarface.

Овој модел содржи доволно екстраваганција, што ќе го украде вниманието на секој што ќе го погледне. Тој е дело на марката JACOB & CO, кои навистина дадоа се од себе кога го дизајнираа.

Продолжувајќи ја приказната од познатата колекција Opera, на новиот модел Opera Scarface му е додадена интегрирана музичка кутија со 120 ноти и може да емитува навистина фантастична песна.

Со притискање на копче во десет часот, часовникот започнува да ја свири темата Bolivia од оваа криминална драма, додека целиот бројчаник се ротира за 120 степени.

Сепак, и покрај неговата драма, тајмингот останува во вистинската позиција, благодарение на патентираниот диференцијален систем.

Кинематографските референци може да се видат под куќиштето во форма на купола од сафирен кристал. Тука е црно лакираното пијано изработено од 18-каратно злато – неговите типки се движат кога музиката се активира, заедно со светло црвената Scarface табла со силуетата на Тони Монтана.

Часовникот го покренува Jacob & Co., турбина со три оски што се обвиткува околу рачката во форма на виолина создадена од 18-каратно злато. Механизмот има турбина што ротира за 24 секунди по една оска, осум секунди по друга и седумдесет и две секунди по трета.

На средина на механизмот е розов златен глобус кој го отсликува оној што можевме да го видиме на влезот на вилата на Тони Монтана.

Бидејќи енергетската резерва на механизмот и музичката кутија се одвоени, часовникот може да работи 42 часа, додека музичкиот дел може да се активира три пати пред да мора повторно да го навиете.

Часовникот е достапен во варијанти изработени од црн DLC титаниум или 18-каратно злато, што совршено се вклопува со златните акценти на бројчаникот.

Opera Scarface часовникот е ограничен на само 88 парчиња и може да се купи преку официјалната веб-страница на марката.

Напиши коментар