Cafe Del Mar

Кремаста торта што се топи во устата (РЕЦЕПТ)

Совршен вкус и мека текстура, оваа торта е идеален избор за викенди и семејни собири.

Потребно е:

За бисквит:

– 300гр брашно

– 100гр шеќер

– 100гр омекнат путер

– 1 јајце

– 16гр прашок за пециво

За крем:

– 400мл млеко

– 3 жолчки од јајца

– 100гр шеќер

– 40гр брашно

– кора од лимон

Подготовка

-Додадете 300гр брашно, 100гр шеќер и 100гр омекнат путер во садот, а потоа иситнете ги и измешајте. Додадете го јајцето и прашокот за пециво и измешајте сè со рака. Ќе добиете сува смеса со грутки. Смесата ставете ја во фрижидер да се излади.

– За тоа време, истурете 400гр млеко во садот. Нарендајте ја кората од лимон и ставете да се готви се додека не зоврие.

– Во чиста чинија изматете 3 јајца и 100гр шеќер. Постепено додајте 40 гр брашно и мешајте цело време се додека не добиете мазна смеса.

– Истурете го загреаното млеко полека во кремот додека не зоврие, мешајќи цело време.

– Префрлете го во тенџере и гответе на оган, повремено мешајќи. Кога кремот ќе зоврие, гответе уште две минути, мешајќи, додека кремот не згусне. Покријте го со капачето од тенџерето.

– Подмачкајте го калапот и обложете го со хартија за печење. Пренесете половина од мешавината за бисквит на дното на калапот и нежно израмнете со раката.

– Додадете го кремот оставајќи растојание од 1 см од работ на калапот. Ако процените дека имате премногу крем, не мора да ставате сè.

– Посипете го кремот со остатокот од сувата смеса (прво рабовите, а потоа движете се кон средината).

– Печете 40 минути во загреана рерна на 180 степени. Кога тортата ќе биде готова, оставете малку да се излади. Извадете ја од калапот, посипете со шеќер во прав и сервирајте ја исечена на триаголници. Доколку сакате, можете да послужите парчиња прелиени со остатокот од кремот.

Напиши коментар