Cafe Del Mar

НАЈПОПУЛАРЕН Е КОГА СТЕ НА ДИЕТА! Неодоливиот чиа пудинг е деликатес каков досега не сте пробале – И ЗДРАВ И СО ВОЛШЕБЕН ВКУС

Во последниве години, пудингот од чиа семе станува сè попопуларен низ светот, а се прави многу едноставно и е исто толку вкусен како и секој друг пудинг.

Состојки за едно лице:

  • 1/4 чаша чиа семе
  • 3/4 чаша млеко (кравјо, бадемово, соја…)
  • 1 лажичка мед, јаворов сируп или друг засладувач што го користите
  • 1 лажица какао во прав (може и без него)

Подготовка

Во вечерните часови, ставете чиа семе во тегла, додадете го млекото и промешајте. Додадете мед и повторно добро измешајте. Доколку сакате, додадете какао во прав за побогат вкус. Измешајте ги сите состојки(можете да ја затворите теглата и енергично да ја протресете), покријте ги и ставете во фрижидер да отстои преку ноќ.

До утро, семето чиа ќе набабри и ќе имате феноменален пудинг со многу интересна текстура и целосно неутрален вкус во тегла. Додадете замрзнато овошје по желба и јадете го наместо појадок или како десерт.

Ќе ве засити, а многу е вкусно!

Напиши коментар