Cafe Del Mar

Оладете се и засладете се: најдобар рецепти за ладно кафе

Во топлите денови што доаѓаат сите сакаме да најдеме спас од високите температури.

Еден начин е да се оладиме и освежиме со познатото ледено кафе Sweet frappuccino кое во овој случај може да ни послужи и како десерт.

Состојки:

  • коцки мраз – 3/4 чаша
  • половина чаша млеко
  • половина чаша кафе
  • 2 лажици шеќер
  • 1 лажичка ванилин шеќер
  • 3/4 чаша сладолед од ванила

Изладете го кафето, а потоа измешајте го заедно со другите состојки во блендер. Сервирајте во високи чаши и декорирајте со шлаг и чоколадо.

Уживајте!

Напиши коментар