Cafe Del Mar

Откриена е тајната за кремот кој сите го обожаваме – никој нема да го сака овој приказ на Нутела!

Првата Нутела е направена на 20 април 1964 година, во фабриката на семејството Фереро, во италијанскиот град Алба, а денес се смета за најпопуларен крем во светот.Иако производителите се должни на декларацијата да ги наведат сите состојки што се користат за тој производ, малкумина знаат што значат сите етикети. Исто така, малку луѓе се во можност да ги визуелизираат одделните состојки на еден производ. На социјалните мрежи се шири фотографија на која визуелно се гледа што се има во една тегла Нутела.

Оваа фотографија всушност ни покажува дека Нутела има најмалку лешници и какао, но затоа има голема количина шеќер и малку помала количина на палмино масло, за кое се смета дека е канцерогено.Според извештајот на Европскиот орган за безбедност на храна, палминото масло е повеќе канцерогено од било кое друго масло.Фереро издаде соопштение за јавноста во кое се вели дека сите состојки што ги користат за Нутела (вклучувајќи палмино масло) се со докажан и безбеден квалитет.Дали овие скали се целосно точни, сè уште не е потврдено.

На полемиката што почна откако фотографијата беше споделена на Reddit, се придружи и нутриционистот Меган Телпнер, која на нејзината страница изјави дури пет причини зошто Нутела треба да биде забранета.Според нејзино мислење, најголемиот проблем е што крем со толку голема содржина на шеќер е претставено како здрава опција за појадок. „Да го наречеме според неговото вистинско име – десерт“, рече Телпнер, изјавувајќи дека две лажички Нутела содржат дури 200 калории.Исто така, компанијата одби да ја потврди или негира точноста на овие информации, тврдејќи дека рецептот за кремот е тајна.Сепак, табелата со нутритивни вредности на задниот дел од секоја тегла вели дека секоја лажица Нутела содржи 8,5 гр шеќер.Ако се знае дека една лажица може да содржи помеѓу 20 и 25 грама Нутела, доаѓаме до заклучок дека тегла од 400 грама Нутела има 227,2 грама шеќер. Тоа е повеќе од половина од вкупната тежина.

Можеби овие слики ќе ја намалат нашата потреба да се засладиме?Или, барем повеќе да внимаваме каква храна внесуваме во себе, или каква храна им даваме на нашите деца?

Напиши коментар