Cafe Del Mar

Откријте што најмногу сакала да јаде принцезата Дајана (РЕЦЕПТ)

Поранешниот готвач на кралското семејство, Дарен Мек Грејди, откри кое јадење ја привлекувало принцезата Дајана. На принцезата од народот, како што ја нарекуваа, омиленото јадење ѝ беа – пиперки полнети со зеленчук.

Подготовка:

Исечете ја пиперката на половина и исчистете ја. Премачкајте ја со малку маслиново масло и ставете во рерна да се пече.

Во меѓувреме, направете смеса за полнење со зеленчук.

Во тава испржете ги тиквичките што сте ги исечкале на коцки, додадете исечени печурки и парчиња домати. Кога доматите ќе го ослободат сокот, додадете малку пармезан и варен ориз. Кога пиперките ќе бидат подготвени, наполнете ги со смесата и одозгора посипете малку повеќе пармезан.

Ставете ги во рерна малку да се запечат.

Послужете со малку лут сос од домати на чинијата и ставете ја пиперка над него.

Пријатно!

Напиши коментар