Cafe Del Mar

Заради вакво облекување денес сите ќе ви се смеат: 9 застарени модни правила!

Модните трендови кои се наметнуваат во последните години се спротивност на правилата за облекување кои некогаш строго се почитувале.

Ако и понатаму ги следите деветте застарени модни заповеди, модните експерти ќе ви се смеат.

1. Златен и сребрен накит не смее да се меша

Во минатото било знак за лош вкус, но денес оваа комбинација е една од најпопуларните. Стилистите велат дека бојата не е важна, туку дека треба да се искомбинира сличен стил на парчиња накит и да ги искомбинирате со остатокот од стајлингот.

2. Не можеш да комбинираш повеќе од три бои во еден стајлинг

Мешање на разлилни текстури, бои и дезени од синоним за лош вкус се претвори во супермодерен. Денеска во мода е храброста!

3. Широката облека им стои само на слаби и високи луѓе

Апсолутно неточно. Постои само еден трик- баланс. Ако не сте високи и слаби, едно парче широка облека треба да со искомбинирате со тесно и едноставно парче.

4. Дамите секогаш изгледаат поженствено на потпетици

На женственоста влијаат повеќе работи- начинот на одење, држењето, самодовербата и облеката, па дури потоа обувките. Можете да изгледате женствено во рамни сандали, дури и во патики.

5. Полиестерот изгледа евтино

Облеката од најпопуларните брендови се прави од синтетички материјали.

6. Црната боја ве прави да изгледате постаро

Ова можеби е највкоренетиот моден мит. Кога црно парче внимателно ќе се одбере и искомбинира, може да изгледате послабо, поатрактивно и поубаво, никако постаро.

7. Чантите од вистинска кожа изгледаат поубаво

Повеќето дизајнери се ориентирани кон вештачка кожа, а таа е прв избор и за многу дами. Денеска речиси и да не постои разлика во изгледот помеѓу вистинската и вештачката кожа.

8. Светлуцавите парчиња се само за навечер

Овие парчиња изгледаат одлично и во дневни варијанти, само треба да се искомбинраат убаво, со едноставни парчиња.

View this post on Instagram

. Top is from: @femmeluxefinery #luxegal ⚡️

A post shared by EMMA-EMELIA MOUAT (@emmaaemeliamouatxo) on

9. Работите кои не сте ги носеле неколку години треба да ги фрлите

Не, ако се во прашање вечните парчиња кои секогаш можат да поминат.

Напиши коментар