Керозин

Ferrari подготвува наследник на моделот 599 GTB

Во фабриката во Маранело подготвуваат автомобил со 6,3 литарски V12 мотор, со моќност од 700 коњски сили. Тоа на наследникот на 599 GT ќе му овозможи забрзување од 0-100 километри на час за 3,2 секунди и максимална брзина од 350 km/h  со што ќе биде во истата “лига” со Lambourghini Aventador.

Останатите детали што се познати се и очекуваше новиот Ferrari ќе има изменета и полесна шасија како и мењач со две спојки. Премиерата на овој автомобил е закажана за саемот за автобили во Женева(Швајцарија) оваа година.

Напиши коментар