Керозин

Caterham R500 Superlight

Caterham го откри својот R500 Superlight. Superlight, затоа што тој тежи само 500 килограми.

R500 Superlight се напојува со 2,0 литарски Ford Duratec мотор кој испорачува максимална моќност од 263 коњски сили при 8500 вртежи во минута. Тој ќе биде понуден како стандардна опција со шест-брзински мануелен менувач и како опција со секвенцијален Quaife 6 менувач. Гласините велат дека од 0-100 км/ч ќе забрза во рамките околу 3 секунди.

Напиши коментар