Motherhood

Воведување на зеленчук во исхраната на бебињата

Веќе во периодот од 4-ти до 6-ти месец, вашето бебе е подготвено да проба нови вкусови.

Во повеќето случаи, житарките полека се внесуваат во исхраната на бебето, бидејќи се богати со витамини и хранливи материи што му се потребни на бебето. После нив доаѓа зеленчукот.

Зеленчукот е извор на минерали и витамини кои се неопходни за правилен раст и развој на бебето.

Кога и како зеленчукот се внесува во исхраната на бебето?

Најчесто тоа се случува во петтиот или почетокот на шестиот месец. Најважно е дигестивниот систем на бебето да е доволно зрел за да воведете немлечна храна. Со цел бебето да се навикне на вкусовите, важно е да се воведе зеленчук полека и постепено.

На почетокот, гответе го зеленчукот поединечно, без да го мешате со други состојки. Не додавајте сол, едноставно сварете го и направете пире непосредно пред хранење, за да го одржите оброкот свеж.

При изборот на зеленчук, проверете дали е свеж и со добар квалитет. Најдобро е, доколку е можно, да се обезбедат органски производи.

Кој зеленчук првпат се внесува во исхраната на бебето?

Најдобро е да се започне со зеленчук со благ вкус – млади компири, моркови, карфиол, блитва. После тоа, можете полека да започнете да давате спанаќ, грашок, грав, брокула. Во текот на првата година, избегнувајте домати, бидејќи бебето може да има осип или дијареја.

План за дневно мени за бебе во петтиот месец

  • Ран утрински оброк – доење или адаптирана формула
  • Појадок – доење или адаптирана формула
  • Ручек – доење или адаптирана формула, пире од зеленчук (компири или моркови)
  • Попладневно јадење – житна каша
  • Вечера – доење или адаптирана формула
  • Оброк за време на спиење – доење или адаптирана формула

Напиши коментар