← НАЗАД НА БОЗА
Придржувајте се до правилата: Ова е периодот од денот кога треба да внесете јагленихидрати во организмот!

Придржувајте се до правилата: Ова е периодот од денот кога треба да внесете јагленихидрати во организмот!

Употребата на јагленихидрати е неопходна за да бидете полни со енергија, и можеби не сте знаеле дека во одреден временски период е идеален за неговиот...

Здраво тело | Нема коментари

Лекува анемија и го чува срцето

Лекува анемија и го чува срцето

Во комбинација со мед, оревите се извонреден природен лек бидејќи обезбедуваат витамини, минерали, протеини, масти, јагленохидрати. Во комбинација...

Здраво тело | Нема коментари

Три реда чоколадо месечно го намалува ризикот од срцеви заболувања

Три реда чоколадо месечно го намалува ризикот од срцеви заболувања

Конзумирањето на три реда на чоколадо месечно го намалува ризикот од срцеви заболувања за 13 отсто, но секојдневно земање на чоколадо, кој содржи многу...

Здраво тело | Нема коментари

Еве што ни направи наглото паѓање на ТЕМПЕРАТУРИТЕ: Срцето страда, пукнатини на кожата, болки во зглобовите

Еве што ни направи наглото паѓање на ТЕМПЕРАТУРИТЕ: Срцето страда, пукнатини на кожата, болки во зглобовите

Ненадејната промена на температурата што нè погоди завчера предизвика последици. Најмногу погодени беа хронични пациенти, кои имале појаки симптоми,...

Здраво тело | Нема коментари

Студија: Алкохолот може да го штити срцето, но не го спречува ракот

Студија: Алкохолот може да го штити срцето, но не го спречува ракот

Најновата научна студија ги потврди претходните истражувања кои покажаа дека не постои "безбедна количина" на алкохол што може да се...

Здраво тело | Нема коментари

Пивото го чува срцето и коските

Пивото го чува срцето и коските

Овој пијалок содржи  витамин Б6 и Б12, како и фолати, го спречува формирањето на бубрежните камења, бидејќи е добар диуретик. Конзумирање на пиво во...

Здраво тело | Нема коментари

Житариците го зголемуваат нивото на шеќер

Житариците го зголемуваат нивото на шеќер

Чинија млеко со корнфлекс некогаш се сметаше за здрав појадок, но сега научниците предупредуваат дека тоа може значително да го зголеми нивото на шеќер...

Здраво тело | Нема коментари

Овие се симптомите на СРЦЕВ УДАР: Ако сте погодени, отидете веднаш на лекар

Овие се симптомите на СРЦЕВ УДАР: Ако сте погодени, отидете веднаш на лекар

Срцевиот удар ( инфаркт), се случува при нагло прекинување на крвотокот во артеријата која храни дел од мускулот на срцето. Клетките не добиваат доволно...

Здраво тело | Нема коментари

Измешајте ги овие две состојки и ставете ги под јазик : ЌЕ БИДЕТЕ ПОСВЕЖИ

Измешајте ги овие две состојки и ставете ги под јазик : ЌЕ БИДЕТЕ ПОСВЕЖИ

Пред спиење измешајте ги овие две состојки и ставете ги под јазик : ЌЕ БИДЕТЕ ПОСВЕЖИ Во текот на денот вашето тело напорно работи  и во текот на ноќта...

Здраво тело | Нема коментари

ЛЕТНА ИСХРАНА: консумирајте ја храната со големо количество на вода

ЛЕТНА ИСХРАНА: консумирајте ја храната со големо количество на вода

На оваа листа се оние со големо количество на вода: краставица, јагоди, лубеница, тиква, ананас, манго, зелен пипер, портокал, зелена салата, целер. На...

Здраво тело | Нема коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk