← НАЗАД НА БОЗА
Инструкции за кандирано овошје

Инструкции за кандирано овошје

Еве како изгледа постапката: *За 50 парчиња овошје користете пола килограм шеќер и еден децилитар вода. *Измијте го овошјето, отстранете ја кората,...

Мојата кујна | Нема коментари

Пиперка – суперзеленчук кој го зачувува здравјето и буди страст

Пиперка – суперзеленчук кој го зачувува здравјето и буди страст

Вашата кујна може да биде местото од каде ќе ги земате сите природни лекови. Пиперката е еден од нив. Сега кога е сеозна на пиперки не е лошо да прочитате...

Мојата кујна | Нема коментари

Направете вкусен компот од дуња!

Направете вкусен компот од дуња!

Сега е идеално време за овој вкусен рецепт! Дуњата е овошје кое е богато со многу витамини. Обезбедете го внесувањето на овие витамини и во текот на...

Мојата кујна | Нема коментари

Практични “островчиња” во кујната

Практични “островчиња” во кујната

“ Кујнски остров” е дел од мебелот со полици кое служи како работна површина, простор за складирање, може да има во себе и вградени кујнски...

Мојата кујна | Нема коментари

Како да послужите сирење и вино

Како да послужите сирење и вино

Овој пат ќе ви дадеме предлог како да го послужите сирењето. Одличен начин да го поминете слободното време со своите пријатели. Сирење, вино, добри...

Мојата кујна | Нема коментари

Сезона на круши! Време е да направите вкусен ликер

Сезона на круши! Време е да направите вкусен ликер

СОСТОЈКИ: *1 кг круши *1 кг шеќер *1 л ракија ПОДГОТОВКА: Зрелите круши добро измијте ги, исецкајте ги на тенки парчиња, ставете ги на чиста даска,...

Мојата кујна | Нема коментари

Полнети сардини

Полнети сардини

Денес ви предложуваме еден вкусен рецепт. Изненадете го вашето семејство со еден нов ручек на менито. Едноставно за подготовка, но многу вкусно....

Мојата кујна | Нема коментари

Како зеленчукот да ја задржи својата боја при процесот на готвење?

Како зеленчукот да ја задржи својата боја при процесот на готвење?

Колку убаво изгледа кога покрај гланото јадење ќе сервирате гарнир од зеленчук... Често се прашуваме како зеленчукот да ја задржи убавата природна боја...

Мојата кујна | Нема коментари

Пита со бело чоколадо и егзотично овошје

Пита со бело чоколадо и егзотично овошје

Потребни состојки: 300 гр. путер 250 гр. шеќер во прав 400 гр. брашно 100 гр. сладолед од ванила Шлаг: 200 гр. слатка павлака 100 гр. бело чоколадо 200 гр...

Мојата кујна | Нема коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk