← НАЗАД НА БОЗА
Големата количина на слатки е причина за слаб имунитет

Големата количина на слатки е причина за слаб имунитет

Шеќерот ги онеспособува белите крвни зрнца, дехидрацијата го спречува телото во исфрлањето на токсините, а сувите ноздри се причина за појава на...

Здраво тело | Нема коментари

Експертите пресметаа – 10,000 чекори на ден за совршено здравје

Експертите пресметаа – 10,000 чекори на ден за совршено здравје

Сите знаеме дека вежбањето е клучна активност за губење на килограмите. Но во последно време многу од експертите го препорачуваат одењето како најдобра...

Здраво тело | Нема коментари

Природни антибиотици кои ќе сакате да ги пробате

Природни антибиотици кои ќе сакате да ги пробате

Кога е во прашање природната медицина, природата ни нуди широк спектар на производи кои може да ги употребуваме како превенција, но и како...

Здраво тело | Нема коментари

Супер изум за безболно отстранување кариес

Супер изум за безболно отстранување кариес

Вест која ќе ги усреќи оние кои се плашат од идење на забар. Научниците создадоа апарат кој го решава проблемот со кариесот, а вие нема да осетите никаква...

Здраво тело | Нема коментари

Многу смеење не чини

Многу смеење не чини

Според многумина смеењето е пола здравје. Човек што се смее е среќен човек. Смеењето го намалува стресот и позитивно влијае на вашиот организам. Но...

Здраво тело | Нема коментари

Благодетите на чаевите

Благодетите на чаевите

Голем број  истражувања ги потврдија бројните благодети на чаевите. Листата на позитивни ефекти врз човечкото тело е долга и постојано се...

Здраво тело | Нема коментари

Зошто се прозеваме???

Зошто се прозеваме???

Нашироко е позната претпоставката дека прозевањето се случува кога сме изморени или ни е досадно, или пак едноставно ќе видиме некој друг како се...

Здраво тело | Нема коментари

Ладното време го зголемува животниот век

Ладното време го зголемува животниот век

Зимурливи сте??? Не се секирајте и издржете... ќе живеете подолго!!! Откриена е уште една тајна на долговечноста - доколку јадете помалку, пониска ќе ви...

Здраво тело | Нема коментари

Мандарини за здраво срце

Мандарини за здраво срце

Мандарините содржат нобилетин, супстанца која на организмот му помага да се избори со лошиот холестерол и триглицеридите. Јадењето на мандарини би...

Здраво тело | Нема коментари

Не му ја мислите и ќе бидете поздрави!!!

Не му ја мислите и ќе бидете поздрави!!!

Луѓето кои повеќе размислуваат во донесувањето на одлуки, имаат повеќе клетки во предниот дел од мозокот, односно во фронталните лобуси, но тие се...

Здраво тело | Нема коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk