← НАЗАД НА БОЗА
CUPCAKES

CUPCAKES

Ова е една богата, феноменална варијанта на вечно обожуваните американски колачиња со име „капкејкс“. Малку е покомплицирана за правење – но што е тоа...

Мојата кујна | Нема коментари

Едноставно секси колаче

Едноставно секси колаче

Афродизијак и уживање во едно ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 150 gr. путер 150 gr. шеќер 100 ml. маџун (гроздов шеќер) 3 лажички цимет 1 лажичка мелен ѓумбир 1...

Мојата кујна | Нема коментари

Супер есенска пита

Супер есенска пита

Супер есенска пита со прекрасен фил! Ќе погрешите ако не ја направите ... Потребни состојки: 12 кори за баклава (може и за гибаница, ама така питата...

Мојата кујна | Нема коментари

Овошен сон!

Ова е одлична рецепта за оние кои не поседуваат големи кулинарски способности.  Преубав десерт кој може да го направите без тешкотии и да го освоите...

Мојата кујна | Нема коментари

Малку поинакво домашно топло чоколадо

Малку поинакво домашно топло чоколадо

Топлото чоколадо е омилена топла напивка на многумина и е идеално за студените денови. Може да се подготви од бело или темно чоколадо, зависно од вкусот....

Мојата кујна | Нема коментари

Penne сос – највкусниот сос за тестенини во светот

Penne сос – највкусниот сос за тестенини во светот

Задолжително подгответе го овој сос за тестенини! Се работи за со сигурност 100% најдобриот сос за тестенини кој досега сте го вкусиле. Верувајте, ќе ни...

Мојата кујна | Нема коментари

Чоколадни бомбици со костени

Чоколадни бомбици со костени

Уште кога ќе дојде есента, сите можеме да го почувствуваме слаткиот мирис на печените костени, речиси насекаде по прометните места во градовите....

Мојата кујна | Нема коментари

CREPE – неодоливо вкусен десерт

CREPE – неодоливо вкусен десерт

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: за палачинки • 110 гр. брашно • малку сол • 200 мл. млеко помешано со 75 мл вода • 50 гр. путер • 2 јајца • кора од 1 портокал • 1 голема...

Мојата кујна | Нема коментари

Омилениот сендвич на Елвис Присли

Омилениот сендвич на Елвис Присли

Ова е еден од омилените рецепти на кралот на рокенролот Елвис Присли, превземен од прочуената книга „Дали сте гладни денес“. Можеби ќе ви се причини...

Мојата кујна | Нема коментари

Киш – познатиот француски специјалитет

Киш – познатиот француски специјалитет

Киш е француски специјалитет кој е всушност пита од лиснато тесто наполнета со најразлични филови. Основниот и најпознатиот киш лорен, го имате тука, а...

Мојата кујна | Нема коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk