← НАЗАД НА БОЗА
Влезете во светот на Хари Потер!

Влезете во светот на Хари Потер!

Ова е една приказна за светот на Хари Потер која ќе ја раскажеме преку фотографии. Колку и да се трудам да го доловам тоа со зборови, сепак фотографијата...

Патувај | Нема коментари

The Painted Hills – неверојатна убавина

The Painted Hills – неверојатна убавина

Шарените ридови се интересна геолошка појава во Орегон, САД. Разнобојните слоеви на овие ридови кореспондираат со различните геолошки ери низ кои...

Патувај | Нема коментари

Angkor Wat- градот кој крие многу тајни

Angkor Wat- градот кој крие многу тајни

Овој град, изграден некаде околу 800 – та година, некогаш бил главен град на Империјата на Кмерите, се наоѓа во денешна Камбоџа и е еден од најважните...

Патувај | Нема коментари

Националниот парк Јута

Националниот парк Јута

Јута е позната по неверојатните кањони и камени формации. Националниот Парк во Јута е еден од најимпресивните. Неговите природни лакови, настанати од...

Патувај | Нема коментари

Големите песочни дини

Големите песочни дини

Големите песочни дини, лоцирани во државата Колорадо, Соединетите Американски Држави, зафаќаат простор од 340 километри квадратни покриени со волшебни...

Патувај | Нема коментари

Пет главни причини, зошто да ја посетиш Јамајка! А има многу повеќе…

Пет главни причини, зошто да ја посетиш Јамајка! А има многу повеќе…

Јамајка е е островска држава што се наоѓа во Карипското море. Нејзините локални Таино жители, кои зборуваат Арауакан, го крстиле островот Хајмака, што...

Патувај | Нема коментари

Националниот парк Глечер, Монтана

Националниот парк Глечер, Монтана

Преубавиот Глечер парк е лоциран во Монтана, Соединетите Американски Држави. Има голема површина, која зафаќа околу 4000  километри квадратни. Во...

Патувај | Нема коментари

Големите манастири „Метеори“ – Грција

Големите манастири „Метеори“ – Грција

Метеорите се таканаречени „карпи во воздухот“ или „горе во небото“, едни од најголемите православни комплекси во Грција. Шесте манастири се...

Патувај | Нема коментари

Кападокија

Кападокија

Еден регион во централна Турција е особено познат по својата природна убавина, културно и историско наследство. Тоа е првиот впечаток кога човек ќе...

Патувај | Нема коментари

Чудни ботанички градини

Чудни ботанички градини

Чудни и спектакуларни ботанички креации, заспани џиновски скулптури, божества, чудовишта, самовили, лавиринти... Ова се дел од најнеобичните градини во...

Патувај | Нема коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk